• 2591025643 / 2591022207

Γκάρβανου Ιωάννα       μέλοςgiannalefti@hotmail.com
Μακίδου Ελένη        μέλοςellenmak1979@gmail.com
Παντζαρτζίδης Παναγιώτης εκπ. Σχολ. Συμβ.pantzpan1@gmail.com

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ                                                                          25/10/2023

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Στα πλαίσια της καλής συνεργασίας γονέων και κηδεμόνων με τον διευθυντή και το σύλλογο καθηγητών του σχολείου, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

1. Όσον αφορά τη φοίτηση των μαθητών:

Το σύνολο των απουσιών κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 114 εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις που ορίζει η νομοθεσία (Υ.Α 79942/ΓΔ4/30-05-2019, Αρ. 24).  Οι απουσίες μαθητών σχετικά με τον COVID-19 καταγράφονται, αλλά δεν προσμετρώνται, οι μαθητές τίθενται σε κατ’ οίκον απομόνωση για πέντε (5) ημέρες.

Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών/τριών ευθύνονται εξολοκλήρου οι κηδεμόνες τους. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα, το πρωί, με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που έχει δηλώσει στο σχολείο κατά την εγγραφή του/της μαθητή/τριας σε αυτό. Η γνωστοποίηση του λόγου των απουσιών συνοδεύεται   από   τα   απαραίτητα   δικαιολογητικά   μόνο   στην   περίπτωση   που προβλέπεται ο μη υπολογισμός τους κατά την έκδοση των αποτελεσμάτων φοίτηση.

Ο/Η υπεύθυνος/η καθηγητής/τρια κάθε τμήματος  οφείλει να ενημερώνει τους κηδεμόνες για την αδικαιολόγητη απουσία των μαθητών/τριών και να πληροφορείται τους λόγους της  απουσίας τους με κάθε πρόσφορο μέσο, όπως με τηλεφώνημα, με μήνυμα σταλμένο από λογαριασμό του σχολείου στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο –εφόσον οι γονείς/κηδεμόνες έχουν υποβάλει στο σχολείο σχετική υπεύθυνη δήλωση στην οποία αναφέρουν την ηλεκτρονική τους διεύθυνση – ή στο κινητό τηλέφωνο των γονέων/κηδεμόνων   (SMS),   ή   με   επιστολή.

Εάν   η   επικοινωνία   με   τους γονείς/κηδεμόνες   δεν   είναι   εφικτή   ή   εάν   οι   γονείς/κηδεμόνες   αρνηθούν   την επικοινωνία ή εάν για οποιονδήποτε άλλο λόγο είναι απαραίτητο, συγκαλείται το Συμβούλιο του Τμήματος για να εξετάσει την αναγκαιότητα χρήσης ενεργειών παιδαγωγικού   χαρακτήρα,   όπως,   ενδεικτικά,   η   προσφυγή   σε   υποστηρικτικές εκπαιδευτικές δομές ή κοινωνικές υπηρεσίες.

• Δεν επιτρέπεται η χρήση κινητών τηλεφώνων (στο ευρύτερο χώρο του σχολείου) μέχρι την απομάκρυνση του μαθητή από το σχολείο. Για οποιαδήποτε ανάγκη επικοινωνίας είναι στη διάθεση των μαθητών το τηλέφωνο του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου, αλλά ούτε και εκτός δηλ. στοντου αύλειο χώρο, τις ώρες λειτουργίας του σχολείου.
  • Παρακαλούμε να ενημερώνετε το σχολείο για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας, συμπεριφοράς, μάθησης κ.τ.λ. που έχει το παιδί σας, ώστε να αντιμετωπισθεί όσο γίνεται καλύτερα.
  • Δεν επιτρέπεται οι μαθητές να βγαίνουν έξω από την αυλή του σχολείου κατά τη διάρκεια λειτουργίας του, καθώς και οποιαδήποτε επαφή με εξωσχολικούς.
  • Οι μαθητές οφείλουν να προσέρχονται έγκαιρα στο σχολείο το κουδούνι χτυπάει στις 8.15 με ευπρεπή εμφάνιση η οποία δεν προκαλεί.
  • Οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στις εγκαταστάσεις του σχολείου με υπαιτιότητα μαθητή (εκούσια) θα αποκαθίσταται με οικονομική επιβάρυνση του γονέα του μαθητή.
  • Απαιτείται σεβασμός στη σχολική περιουσία, προστασία των εποπτικών μέσων και της υλικοτεχνικής υποδομής (τηλεοράσεις, φωτοτυπικά, προβολικά, πίνακες κλπ) γιατί το σχολείο έχει διάρκεια στο χρόνο, και επομένως η σωστή χρήση και συντήρηση της σχολικής περιουσίας είναι υποχρέωση όλων μας. Δεν λερώνουμε τις αίθουσες ούτε μουτζουρώνουμε τους τοίχους. Σε αντίθετη περίπτωση ο μαθητής τιμωρείται με αποβολή και καλείται ο γονέας να αναλάβει τα έξοδα αποκατάστασης της όποιας καταστροφής ή ζημιάς. Η είσοδος των μαθητών γίνεται από τις πόρτες των αιθουσών και όχι από τα παράθυρα, για λόγους ασφάλειας.
  • Στην περίπτωση που κάποιος μαθητής δείξει κακή συμπεριφορά απέναντι στους καθηγητές και στους συμμαθητές του και γενικά δημιουργεί προβλήματα εντός και εκτός σχολείου κατά την διάρκεια του σχολικού έτους, θα τιμωρείτε με αποβολή τουλάχιστον 1 ημέρας.

Το σχολείο λειτουργεί με Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας που θα πρέπει να γίνεται σεβαστός από όλους.

Οι καθηγητές του σχολείου είναι στη διάθεσή σας να σας ενημερώνουν για την πρόοδο των παιδιών σας όλες τις εργάσιμες ημέρες, κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων (9:45-10:00, 11:40-11:50). Θα υπάρξει ανακοίνωση των ωρών επικοινωνίας με τους καθηγητές μόλις οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Σπυρίδων Δ. Στάμος

πηγή φωτογραφίας: https://www.inkefalonia.gr/koinonia/58240-i-synergasia-tou-sxoleiou-kai-tis-oikogeneias